Antena 3 Suceava Sport Înfrângere pentru Bucovina Rădăuți, victorie pentru Șomuz Fălticeni

Înfrângere pentru Bucovina Rădăuți, victorie pentru Șomuz Fălticeni

Liderul Seriei I a Ligii a III-a, Bucovina Rădăuți, a suferit prima înfrângere din play-off în etapa a VII-a în fața formației FC Bacău pe teren propriu, scor 1-3. Siguri de prezența la barajul de promovare în Liga a II-a, rădăuțenii au evoluat cu rezervele în această partidă. În schimb, în play-out, Șomuz Fălticeni s-a impus în derby-ul cu CSM Vaslui. Fălticenenii au câștigat cu scorul de 2-0 și au urcat pe prima poziție.

de Redacție Antena 3 Suceava    |    10 Mai 2024   •   13:50

Bucovina Rădăuți a tratat cu superficialitate duelul cu FC Bacău, ocupanta locului al treilea în play-off-ul Seriei I a Ligii a III-a. Formația rădăuțeană a început partida cu mai mulți jucători care nu au evoluat foarte mult în acest sezon. Trupa antrenată de profesorul Ovidiu Murariu a avut parte de o primă repriză de coșmar, oaspeții au intrat la vestiare cu scorul de 3-0. Gabriel Cîrstean a reușit o dublă în minutele 2, respectiv 11, iar Dudu Drugă a înscris golul de 3-0 în minutul 13. În partea secundă, rădăuțenii au redus din handicap prin Iosif Netbai în minutul 53. Astfel că formația băcăuană s-a impus cu scorul de 3-1. În runda următoare, Bucovina Rădăuți va evolua tot pe teren propriu în compania formației, CSM Bacău. Duelul este programat să se dispute, sâmbătă, 11 mai, începând cu ora 18:00. În play-out, Șomuz Fălticeni a obținut o victorie importantă în derby-ul cu CSM Vaslui, scor 2-0, și a urcat pe prima poziție în clasament. Golurile echipei pregătite de Daniel Stoica au fost înscrise de Eduard Julei care a deschis scorul în minutul 27 din penalty, iar Ionuț Plămadă a închis tabela în partea secundă a jocului. Atacantul Șomuzului a înscris în minutul 53 și a risipit orice speranță de revenire pentru gruparea vasluiană. Jucătorii fălticeneni vor lua o pauză în etapa următoare.

Subiecte în articol: #sport #înfrângere #victoriesomuz