Antena 3 Suceava Actualitate Panică într-un autocar cu 43 de persoane, cuprins de flăcări la Neamț

Panică într-un autocar cu 43 de persoane, cuprins de flăcări la Neamț

Au fost momente de panică joi dimineață, pe un drum din județul Neamț, după ce un autocar a fost cuprins de flăcări în mers. În mijlocul de transport se aflau 43 de persoane, care, din fericire, au reușit să se autoevacueze înainte de sosirea echipajelor de salvare.

Alarma s-a dat joi dimineață, în jurul orei 09:00, pe drumul național DN 15, în comuna Poiana Teiului. În apelul efectuat la 112, pompierii au fost anunțați că un autocar a luat foc în mers, pe șoseaua care traversează localitatea.

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț, cele 43 de persoane aflate în autocar, toate de naționalitate sârbă, s-au autoevacuat înainte de sosirea echipajelor de intervenție. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită în urma incendiului, iar forțele de intervenție au reușit să lichideze rapid focul.

Pompierii au constatat că flăcările s-au manifestat la compartimentul motor, iar cauza probabilă a fost un scurtcircuit electric.

Un incident similar a avut loc la începutul anului 2025, în apropierea unei stații GPL din județul Neamț. Atunci, un alt mijloc de transport a fost mistuit complet de flăcări. Nici în acel caz nu s-au înregistrat victime.

TOP articole pe Antena 3 Suceava:
Cele mai noi știri pe Antena 3 Suceava
» Vezi toate știrile